Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mé vzory - 3 neobyčejné fotografky.

1) Ivana Vostřáková - http://www.ivanavostrakova.com/cz/

Ivana Vostřáková vystudovala původně architekturu, ale svůj talent a vnímání světa se rozhodla zachytit i fotografií, což jí vyneslo několik významných fotografických ocenění i prodej jejích děl na prestižní saatchiart.com. Je mimo jiné dvojnásobnou držitelkou české ceny Fotograf roku za roky 2010 a 2013 i ocenění Profesionální fotograf roku, které se každoročně vyhlašuje ve Velké Británii. Vystavuje v jedné z nejprestižnějších galerií Saatchi Art.

Pro Ivaninu tvorbu jsou typické jednoduché čisté linie, které jsou v případě koláží obohacovány o nové prvky. Výrazným znakem je také hra světel a stínů, která se uplatňuje zejména ve vytváření snových vizí ve zcela originálních černobílých fotografiích (Chiméry).  

Na ukázku jsem si vybrala fotku s názvem Vzpomínky na léto, protože se mi velmi líbí pojetí celé fotografie.

ivana-vostrakova.jpg

2) Dorothea Lange - http://www.historyplace.com/unitedstates/lange/

Toužila se stát fotografkou – přestože nevlastnila fotoaparát a neměla s fotografií žádné zkušenosti. Dorothea Langeová se přihlásila na newyorskou Kolumbijskou univerzitu a vystudovala u Clarence H. White. Otevřela si portrétní studio v San Francisku, ale zlákala ji fotoreportáž.

Stala se průkopnicí proudu později označovaného jako humanitární fotografie. Byla jedním z několika fotografů vyslaných po Americe organizací Farm Security Administration dokumentovat utrpení lidí v čase hospodářské krize. Langeová pořídila snímek, který vytváří mýtus – a sám je mytizován. Záběr „migrující matky“ obsahuje prvky zobrazení madony, ale zároveň zachycuje obyčejnou ženu, která se v těžkých podmínkách stěhuje za prací. Chudá vdova Florence Owensová Thompsonová cestovala se svými sedmi dětmi po USA jako tisíce dalších lidí zubožených velkou krizí třicátých let. Thompsonová se tísnila s tisícovkou dalších nezaměstnaných v ubohých podmínkách tábora v kalifornském Nipomu.

Fotografka Langeová se tam prý tehdy zastavila náhodou. Na místě vzniklo několik snímků. Poslední, na kterém utrápenou ženu obklopují dcerky a schovávají obličeje, se stala symbolem těžkého lidského údělu.

Fotografie se jmenuje Matka tulačka, Kalifornie, 1936

dorotea-lange.jpg

3) Annie Leibovitz - https://www.facebook.com/annieleibovitz/

Annie Leibovitz je významná americká fotografka která přešla od novinářské tvorby k portrétní fotografii. Působila v časopisech Rolling Stone a Vanity Fair.

Vybrat si jednu fotku od Annie Leibovitz je těžké, ale takhle mě hned oslovila, byla focena v roce 2012 pro Vogue. Mám ráda Meryl Streep a její ženské kouzlo a krásu a ta právě na této fotce jednoznačně vyniká.

annie-leibovitz.jpg